Boys Track and Field School Records
|
Girls Track and Field Records
|
Track and Field State Champions
Timmy Barker 1973 Long Jump 21-5 1/2
Demi Kirk 2009 100 Meter Dash 12.98
Brandon Harless 2011 1600 Meter Run 4:31.35
Demi Kirk 2009 100 Meter Dash 12.98
Brandon Harless 2011 1600 Meter Run 4:31.35
Cross Country All State
Brandon Harless 8th Place, A-AA
Track and Field State Meet Medalists
(2nd-6th Places at WV State Meet)
2013
Amelia Sebok 5th Place 3200 Meter Run
2012
Austin Wilkinson 3rd Place Long Jump
Boys 4 x 800 Relay 5th Place
Jacob Doss
Alex Barlas
Thomas Bowles
Brandon Perdue
2011
Austin Wilkinson 4th Place Long Jump
2010
Demi Kirk 3rd Place 100 Meter Dash
4th Place 200 Meter Dash
Donnie Kirk 5th Place 100 Meter Dash
5th Place 200 Meter Dash
3rd Place 300 Int. Hurdles
Jacob Rollo 2nd Place 100 Meter Dash
2nd Place 200 Meter Dash
2nd Place Long Jump
2nd Place High Jump
Jeffrey Cooper 6th Place 110 High Hurdles
2009
Demi Kirk 3rd Place 200 Meter Dash
3rd Place 400 Meter Dash
3rd Place Long Jump
Donnie Kirk 6th Place 200 Meter Dash
5th Place 300 Int. Hurdles
Jacob Rollo 3rd Place 100 Meter Dash
2nd Place 200 Meter Dash
4th Place 400 Meter Dash
2008
Demi Kirk 6th Place 100 Meter Dash
5th Place 400 Meter Dash
Donnie Kirk 5th Place 100 Meter Dash
3rd Place 200 Meter Dash
Jacob Rollo 6th Place 200 Meter Dash
4th Place 400 Meter Dash
2007
Demi Kirk 5th Place 100 Meter Dash
Donnie Kirk 2nd Place 200 Meter Dash
2003
Adam Coon 3rd Place 3200 Meter Run
Amelia Sebok 5th Place 3200 Meter Run
2012
Austin Wilkinson 3rd Place Long Jump
Boys 4 x 800 Relay 5th Place
Jacob Doss
Alex Barlas
Thomas Bowles
Brandon Perdue
2011
Austin Wilkinson 4th Place Long Jump
2010
Demi Kirk 3rd Place 100 Meter Dash
4th Place 200 Meter Dash
Donnie Kirk 5th Place 100 Meter Dash
5th Place 200 Meter Dash
3rd Place 300 Int. Hurdles
Jacob Rollo 2nd Place 100 Meter Dash
2nd Place 200 Meter Dash
2nd Place Long Jump
2nd Place High Jump
Jeffrey Cooper 6th Place 110 High Hurdles
2009
Demi Kirk 3rd Place 200 Meter Dash
3rd Place 400 Meter Dash
3rd Place Long Jump
Donnie Kirk 6th Place 200 Meter Dash
5th Place 300 Int. Hurdles
Jacob Rollo 3rd Place 100 Meter Dash
2nd Place 200 Meter Dash
4th Place 400 Meter Dash
2008
Demi Kirk 6th Place 100 Meter Dash
5th Place 400 Meter Dash
Donnie Kirk 5th Place 100 Meter Dash
3rd Place 200 Meter Dash
Jacob Rollo 6th Place 200 Meter Dash
4th Place 400 Meter Dash
2007
Demi Kirk 5th Place 100 Meter Dash
Donnie Kirk 2nd Place 200 Meter Dash
2003
Adam Coon 3rd Place 3200 Meter Run
Cross Country State Meet Qualifiers
Brandon Harless, 2010
Brandon Perdue, 2011
Amelia Sebok, 2012
Samantha Garretson, 2012
Boys Team, 2012 Region III Champions, State Meet Qualifiers
Cameron Jarrell, Senior
Grant Kellione, Senior
Thomas Bowles, Junior
Nick Carrier, Sophomore
Zack Cannady, Freshman
Blake Nelson, Freshman
Nathaniel Selbe, Freshman
Brandon Perdue, 2011
Amelia Sebok, 2012
Samantha Garretson, 2012
Boys Team, 2012 Region III Champions, State Meet Qualifiers
Cameron Jarrell, Senior
Grant Kellione, Senior
Thomas Bowles, Junior
Nick Carrier, Sophomore
Zack Cannady, Freshman
Blake Nelson, Freshman
Nathaniel Selbe, Freshman